Hvad koster broderede patches?

Priserne på broderede patches varierer betydeligt afhængigt af designets kompleksitet, stingdækning/-tæthed, antal farveskift, form, holdbarhedskrav og ordremængde.

Er I i tvivl om, hvilken løsning der passer til jeres behov, så spørg patch-producenten Mottopatch – vi forklarer gerne forskellene. I kan bruge vores Priskalkulator , tjekke referencepriserne nedenfor, eller anmode om et tilbud:

Priser på professionelle broderede patches

Nedenfor ses realistiske EU-produktionspriser for broderede patches. Priserne er ikke bindende og er kun vejledende – anmod om et skræddersyet tilbud for at få et endeligt prisforslag fra os.

Niveau 1: Enkle Designs & Navneskilte
Lav densitet (op til 7.000 sting) med 1-3 farver. Ideelt til firmanavne, enkle former og grundlæggende navneidentifikatorer til personaleuniformer.
Eksempel på enkelt design
Enkel / Navneskilt
Størrelsestype1 stk1030501003001k+
Lille (5cm)€12,00€4,50€2,80€1,90€1,50€1,20€0,95
Klassisk (8cm)€15,00€5,50€3,50€2,40€1,95€1,60€1,30
Ryg (28x9cm)€25,00€12,50€9,50€7,80€6,50€5,50€4,80
Niveau 2: Standard Brandede Patches
8.000–12.000 sting med 4–6 farveskift. Professionel kvalitet og god prisbalance.
Eksempel på standard brandet patch
Standard Virksomhedsbranding
Størrelsestype1 stk1030501003001k+
Lille (5cm)€18,00€6,80€4,50€3,20€2,60€2,10€1,85
Klassisk (8cm)€22,00€8,50€5,80€4,20€3,40€2,80€2,40
Ryg (28x9cm)€45,00€22,00€16,50€13,50€11,00€9,50€8,20
Niveau 3: Professionelle Detaljerede Patches
13.000–16.000 sting. Høj densitet, 70-100% dækning. Inkluderer konturfremhævning og lagdeling for at håndtere lille tekst og tekniske detaljer uden forvrængning.
Eksempel på professionel detaljeret patch
Professionel Høj-Detalje
Størrelsestype1 stk1030501003001k+
Lille (5cm)€25,00€9,50€6,50€4,80€3,90€3,20€2,80
Klassisk (8cm)€30,00€12,00€8,20€6,40€5,20€4,40€3,90
Ryg (28x9cm)€65,00€35,00€26,00€21,00€18,50€16,00€14,00
Niveau 4: Premium Udstillingskvalitet
17.000+ sting med 15+ farveskift. Fuld mætning, høj kompleksitet i lagdeling, og kunstnerisk detaljegrad. Dette niveau er ægte broderihåndværk – alle vores patches er produceret i Europa.
Premium-eksempel
Premium / Ultra-Detalje
Størrelsestype1 stk1030501003001k+
Klassisk (8cm)€40,00€16,00€11,50€8,90€7,50€6,20€5,50
Fri form (8×8)€45,00€18,50€12,50€9,50€8,10€6,80€5,90
Stor (28×15)€85,00€48,00€38,00€32,00€27,00€24,00€21,00
Professionel Digitalisering & Opsætning
Vi bruger ikke “Auto-Punch”-software. Hvert logo digitaliseres manuelt for optimal trådvej og visuel dybde.
  • Opsætningsgebyr: €15 til €50 (afhængigt af kompleksitet).
  • B2B-loyalitet: Opsætningsgebyret bortfalder normalt helt ved ordrer på 50+ styk.

I kan støde på annoncerede priser som “patches fra €1–2”.
Disse priser gælder normalt kun for meget enkle designs, lav stingtæthed og store mængder.
Professionelle broderede patches til uniformer prissættes ud fra stingdækning, detaljegrad og holdbarhedskrav.
Derfor afviger det endelige tilbud ofte fra de annoncerede tal.

Nedenfor forklarer vi, hvad de forskellige prisniveauer typisk indeholder, så I kan sammenligne tilbud realistisk og undgå skuffelser. I kan også se vores eksempler fra det virkelige liv med tilhørende pristabeller.

AspektMarkedsførte lavpris-patchesVores produktion
Annonceret pris“Fra €1–2”Tilbud pr. ordre
StingdækningLav / delvisHøj % eller fuld dækning
Antal sting / densitet< 5.000 stingHøj, 12.000+ sting
LogodetaljeForenkletOriginal detalje bevares
HoldbarhedLet brugUniformskvalitet
BagsidemulighederBegrænsedeSys på / strygemærke / velcro
Gennemsigtighed om opsætningOfte udeladtInkluderet & forklaret
Konsistens ved gentagelseVariererEnsartede genbestillinger
ProduktionOfte uden for EuropaEU-baseret

Hvad kan produceres for omkring €1-2 pr. patch

Ved omkring €2 pr. patch er produktionen typisk begrænset til grundlæggende specifikationer. Dette prisniveau passer til:

  • Enkle logo-designs
  • 1-3 farveskift
  • Lav stingtæthed, < 5.000 sting
  • Delvis stingdækning (åben baggrund), < 30%
  • Standardformer (cirkler, rektangler)
  • Minimal kantafslutning
  • Større batchmængder (200+ stk)

Typiske anvendelser:

  • Reklameartikler
  • Giveaways til events
  • Kortvarig brug

På dette niveau skal designs ofte forenkles betydeligt, og holdbarheden er ikke beregnet til daglig arbejdstøj.

Vigtigt: en 8 cm patch til €1,5 kan ikke sammenlignes med en detaljeret, fuldt dækket broderet patch.
Størrelsen kan være den samme, men produktionstiden og antallet af sting er det ikke – det kan variere fra 5 til 30 minutter pr. stk.

Opsummering

  • €1-2-patches findes – men kun til enkle designs med lav stingtæthed
  • Professionelle firmapatches kræver mere maskintid, digitalisering og efterbehandling
  • Priserne er forskellige, fordi produktionen er forskellig
  • At sammenligne priser online uden at tage højde for stingantal og detaljegrad giver forkerte forventninger
  • Patchens størrelse og dækningsprocent er ikke de afgørende faktorer

Hvorfor nogle patches koster mere end €2

Professionelle broderede patches til uniformer og gentagen brug kræver andre produktionsparametre. Vi håber, at teksten og billedet nedenfor forklarer, hvordan patchprisen afhænger af forskellige faktorer – som I kan se på denne graf, stiger prisen pr. patch med kompleksiteten og stingantallet. Prisstigninger drives primært af:

1. Stingdækning, stingtæthed og farveskift

Fuld stingdækning med høj densitet øger maskintiden og trådforbruget betydeligt. Farveskift lægger yderligere oveni. En 8 cm patch kan tage:

  • et par minutter at brodere (simpelt design), eller
  • 25–35 minutter at brodere (tæt, detaljeret design)

2. Logodetalje

Lille tekst, fine linjer og komplekse former kræver:

  • omhyggelig manuel digitalisering
  • langsommere maskinhastighed, specielle nåle og tråd
  • manuel efterbehandling

3. Bagsidetype

Forskellige bagsidemuligheder påvirker både materialeomkostninger og produktionstid:

  • Til at sy på
  • Strygemærke
  • Velcro
broderede patches priser i eu

Hvorfor annoncerede “fra €1–2”-priser ikke er direkte sammenlignelige

Priser annonceret som “fra €1–2” forudsætter normalt:

  • store mængder
  • minimal stingtæthed
  • forenklede designs, selvom det ikke var sådan, I oprindeligt havde planlagt det
  • begrænset efterbehandling

Det endelige tilbudte beløb stiger ofte, når det faktiske logo og brugskravene gennemgås. Derfor kan patchpriser ikke sammenlignes ud fra størrelse og antal alene.

Sådan prissætter vi broderede patches

Vores tilbud er baseret på:

  • faktisk stingdækning
  • krævet holdbarhed
  • bagside og efterbehandling
  • produktionstid og farveskift pr. patch
  • vores mere end 10 års erfaring med erhvervskunder

Det sikrer ensartet kvalitet og gentagelige resultater til professionelt brug.

I er velkomne til at bruge vores Priskalkulator eller Anmode om et skræddersyet tilbud.

For at gøre vurderingen lettere kan vi for visse ordrer udarbejde en prøvepatch baseret på jeres logo, så I kan vurdere størrelse og udseende, inden I beslutter jer.

Sådan får I en præcis pris

For at kunne give et realistisk tilbud har vi normalt brug for:

  • logo- eller designfil
  • cirka patchstørrelse i cm (eksempel 8 x 9 cm)
  • anslået mængde
  • ønsket bagside

Det gør, at vi kan matche produktionsniveauet til jeres tilsigtede brug – uden overraskelser senere.


Hvorfor varierer priserne på broderede patches så meget?

Fordi prisen afhænger af stingdækning, stingtæthed, logodetalje, bagsidetype og ordremængde. To patches af samme størrelse kan kræve meget forskellig produktionstid og digitaliseringsarbejde.

Jeg har ikke et design, kun løse idéer. Kan I hjælpe mig?

Ja, vi kan hjælpe jer med at færdiggøre idéen til et designkoncept for patchen, hvilket kan koste et ekstra gebyr – normalt er det dog inkluderet i opsætningsgebyret.

Tilbyder I prøver inden produktion?

Ja. Til velegnede projekter kan vi udarbejde en visualisering af en prøvepatch eller en fysisk prøvepatch baseret på jeres logo, så I kan vurdere størrelse og udseende, inden produktionen bekræftes.

Er jeres patches produceret i EU?

Ja. Vores broderede patches produceres i EU af os selv uden involvering af tredjeparter, hvilket sikrer ensartet kvalitet ved både første ordre og genbestillinger, pålidelige leveringstider, prøvepatches og overholdelse af europæiske standarder.

Hvordan får jeg et præcist pristilbud på patches?

For at give et præcist tilbud har vi brug for:
– logo- eller designfil
– cirka patchstørrelse i cm (eksempel 8×5 cm)
– anslået mængde
– ønsket bagside
Det gør, at vi kan matche produktionen til jeres tilsigtede brug.

Kan I lave små mængder, eller endda bare 1 patch?

Ja, det kan vi, men vær forberedt på et ekstra opsætningsgebyr på mellem 15 og 50 euro afhængigt af designet. Selv ved en lille batch på 10 stk er prisen pr. stk normalt bedre. Til små teams anbefaler vi at bestille mindst 25 stk broderede patches.

Hvordan påvirker ordremængden prisen pr. patch?

Større mængder sænker prisen pr. stk, fordi opsætning og maskinforberedelse fordeles over flere patches. Små batcher har højere pris pr. stk.

Hvad gør jeg, hvis prisen er for høj for mig?

Det er fuldt forståeligt i dag. I sådanne tilfælde anbefaler vi kunder at forenkle designet (undgå små detaljer og meget lille tekst, reducere antallet af farver) – vi kan hjælpe jer med at forenkle jeres design for at nå den pris, I har brug for.

Hvorfor er min 8 cm patch dyrere end forventet?

Patchens størrelse alene afgør ikke prisen. En 8 cm patch med fuld stingdækning, fine detaljer og 10+ farveskift kan tage 25–35 minutters maskintid pr. patch, hvilket øger produktionsomkostningerne betydeligt.

Er en pris på €1–2 for en broderet patch realistisk?

Ja – men kun for enkle designs med lav stingtæthed, begrænset detalje og normalt større mængder. Disse patches er typisk beregnet til reklame eller kortvarig brug.

Hvorfor er “fra €1–2”-priser for broderede patches ofte misvisende?

Disse priser gælder normalt meget enkle designs ved store mængder og udelukker ofte opsætning, opgraderet bagside eller efterbehandling. Den endelige pris ændrer sig ofte, efter at designfilen er gennemgået, eller designet skal forenkles betydeligt.

Hvad er forskellen på reklamepatches og patches i uniformskvalitet?

Reklamepatches har lavere stingtæthed og er beregnet til lejlighedsvis brug. De kan også være trykt på stof.
Patches i uniformskvalitet har tættere broderi, forstærkede kanter og er lavet til at modstå hyppig vask og daglig brug.

Hvilke bagsidemuligheder påvirker prisen?

Bagsidemuligheder som at sy på, strygemærke eller velcro adskiller sig i materiale- og håndteringskrav og påvirker derfor prisen. At sy på er normalt den billigste løsning, mens velcro-patches er dyrere.

Published on: oktober 28, 2026
Last updated on: oktober 28, 2026